مقایسه دوکنسول پی اس 3 & ایکس باکس 360

مقایسه دوکنسول پی اس 3 & ایکس باکس 360

مقایسه دوکنسول پی اس 3 & ایکس باکس 360 : مقایسه PS3&XBOX360 از لحاظ سخت افزاری -------------------------------------------------------------------------------- تا بحال در بخش بحث* سخت موضوعات مقایسه*ای فراوانی داشتیم، که اغلب آن*ها مربوط به وسایل جانبی، یا عملکرد بازی*های بر روی پلت*فرم*های مختلف بودند. اما این*بار قصد داریم به... : مقایسه دوکنسول پی اس 3 & ایکس باکس 360

?

به نظر شما بهترین کنسول کدام است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 1. ایکس باکس360

  72.4%
 2. پی اس 3

  18.4%
 3. دیگر کنسول ها

  0 رای
  0.0%
 4. هیچ کدام به درد نمی خوره فقط پی سی

  0 رای
  0.0%
 5. هر دو کنسول

  9.2%
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
 1. amir360 عضو سایت

  مقایسه PS3&XBOX360 از لحاظ سخت افزاری

  --------------------------------------------------------------------------------

  تا بحال در بخش بحث* سخت موضوعات مقایسه*ای فراوانی داشتیم، که اغلب آن*ها مربوط به وسایل جانبی، یا عملکرد بازی*های بر روی پلت*فرم*های مختلف بودند. اما این*بار قصد داریم به بطن چنین مقایسه*هایی برویم! می*خواهیم شعله*ی جنگ کنسول*ها را یک بار دیگر به طور کاملا جدی و حرفه*ای روشن کنیم و ببینیم از نظر قابلیت*های سخت*افزاری بالاخره کدام کنسول برتر است؟!

  از زمانی که شرکت سونی در سال 2006 میلادی کنسول پلی*استیشن3 را برای رقابت با ایکس*باکس360 وارد بازار مصرف کرد، بحث*های زیادی در خصوص برتری*های سخت*افزاری و نرم*افزاری هر یک از آن*ها شکل گرفت و تا همین لحظه نیز بحث*های این چنینی ادامه دارد. حتی زمانی که عناوین انحصاری هر پلت*فرم کمتر از حد معمول می*شد، بازی*کننده*ها معتقد بودند کنسول انتخابی آن*ها، بهترین است. یا حتا زمانی که هریک از این دو کنسول در عنوانی مشترک عملکردی مناسب از خود بنمایش نمی*گذاشت، بازهم علاقمندان افراطی دست از طرفداری خود بر نمی*داشتند.

  امروز تصمیم گرفتیم این دو کنسول را از نظر فنی بررسی کرده و ببینیم کدام یک از آن*ها، از نظر نوع طراحی و معماری داخلی و قطعات بکار رفته بر دیگری برتری دارد. در واقع قصد داریم این دو کنسول را در 10 پارامتر مختلف که شامل پردازنده، پردازنده*ی گرافیکی، حافظه و غیره می*شوند با یکدیگر مقایسه کنیم و یک بار برای همیشه به بحث*های برتری سخت*افزاری این دو کنسول پایان دهیم.
  در این رقابت از آخرین مدل*های پلی*استیشن3 و ایکس*باکس360 یعنی مدل باریک استفاده شده است و می*توان مطمئن بود حداکثر تغییرات در ساختمان هر دو کنسول اعمال شده است.
  تست*های ده*گانه توسط متخخصان بخش سخت*افزار سایت اینترنتی آی*جی*ان انجام شده*اند.


  پردازنده*ی مرکزی (CPU)
  پردازنده*ی هر دو کنسول، از طراحی منحصر بفردی برخوردارند که مقایسه*ی مستقیم آن*ها را به کاری سخت تبدیل می*کند، ولی اعداد و ارقام هیچ*گاه دروغ نمی*گویند.
  هر دو پردازنده در فرکانس 3.2 گیگاهرتز فعالیت می*کنند ولی 7 هسته*ی پردازشی مجزا در کنسول پلی*استیشن3، پردازنده*ی ایکس*باکس360 که از 3 هسته*ی دو رشته*ای تشکیل شده است را خیلی راحت از پیش*رو بر می*دارد. اگر بخواهیم عملکرد این دو هسته را در واحد گیگافلاپس مقایسه کنیم، پردازنده*ی Cell حدودا سه/3 برابر قوی*تر از زنون بکار رفته در ایکس*باکس360 است.

  البته باید به این نکته هم توجه کرد که طراحی پردازنده و پردازنده*ی گرافیکی کنسول ایکس*باکس360 باریک که روی یک چیپ قرار دارند، به طور تئوریک کارایی را بالا تر می*برد ولی شرکت مایکروسافت برای اطمینان از عملکرد مناسب چیپ، مجبور شده است Frontside Replacement Block را بر روی چیپ پیاده کند که باعث افزایش زمان تأخیر می*شود و چیپ را مجبور می*کند در همان سرعت نمونه*های قدیمی به فعالیت خود ادامه دهد. چیپ ترکیب شده*ی جدید، ممکن است پردازنده*ی پلی*استیشن3 را از نظر قابلیت اطمینان و کنترل دما پشت سر بگذارد ولی هنوز هیچ تست طولانی مدت و دقیقی بر روی آن صورت نگرفته است تا با اطمینان در خصوص آن نظر دهیم.

  برنده*ی این بخش:
  پی اس3

  پردازنده*ی گرافیکی (GPU)

  هر دو کنسول، از طراحی عادی که در کارت گرافیک*های کنونی می*بینیم، بهره می*برند. هسته*ی گرافیکی زنوس در کنسول ایکس*باکس360 از حافظه*ی بیشتری برخوردارد است، ولی این حافظه با حافظه*ی سیستمی کنسول مشترک است. اما در پلی*استیشن3، 256 مگابایت حافظه به صورت اختصاصی به هسته*ی گرافیکی تعلق دارد و می*تواند تا حجم 224 مگابایت نیز از حافظه*ی سیستم را به اشتراک بگیرد*.

  کنسول پلی*استیشن3 پهنای باند بیشتری نسبت به رقیب دارد ولی برتری کنسول ایکس*باکس360، به 10 مگابایت حافظه*ی eDRAM آن بر می*گردد که پهنای باندی معادل 256 گیگابات در ثانیه را در اختیار کنسول قرار می*دهد.
  و در آخر،به طور کلی گرافیک کنسول پلی*استیشن*3 کارایی بالاتری دارد اما عنوان پردازنده*ی گرافیکی بهتر به کنسول ایکس*باکس360 داده می*شود، به دلیل حافظه*ی eDRAM و کارایی لحظه*ای بسیار مناسب*تر در مقایسه با رقیب.
  برنده*ی این بخش:

  ایکس باکس

  رم (RAM)
  حجم بیشتر حافظه*ی کلی ایکس*باکس360 که بین سیستم و چیپ گرافیکی مشترک است ممکن است باعث گمراهی شود. ولی حافظه*یXDR استفاده شده در کنسول پلی*استیشن3 که در فرکانس 3.2 گیگاهرتز عمل می*کند کارایی به مراتب بالاتر و سریع*تری نسبت به حافظه*ی GDDR3 در کنسول رقیب با فرکانس 700 مگارهتز دارد. میزان پهنای باند دو کنسول نیز نشان می*دهد که کنسول سونی، پیروز این بخش از رقابت است*.

  برنده*ی این بخش:

  پی اس 3

  دیسک*سخت (Hard Drive)
  از جمله تفاوت*های اساسی ایکس*باکس360 باریک نسبت به مدل**های قدیمی این است که در مدل آرکید از دیسک سخت 4 گیگابایتی از نوع SSD برای نگهداری اطلاعات استفاده می*شود، اما در هر دو مدل پلی*استیشن3 دیسک سخت وجود دارد. دیسک*های سخت هر دو کنسول مشابه هم هستند و با 5400 دور در دقیقه اطلاعات را باز خوانی می*کنند. در مدل*های بالاتر پلی*استیشن3 نیز از یک هارد 320 گیگابایتی استفاده شده که نسبت به نمونهی 250 گیگابایتی استفاده شده در ایکس*باکس360 حجم بیشتری دارد.

  با این حال ، مزیت اصلی پلی*استیشن3 این است که کاربر می*تواند از دیسک*های سخت استاندارد لپ*تاپ و مدل*هایی که سرعت و ظرفیت بالاتری دارند استفاده کند، اما کنسول ایکس*باکس*360 فقط از دیسک*های سخت مخصوص مایکروسافت استفاده می*کند.

  برنده*ی این بخش:

  پی اس 3

  درایو نوری (Disk Drive)
  درایو نوری هر دو کنسول نقاط قوت مخصوص به خود را دارند. درایو نوری ایکس*باکس360 سرعت بالاتری را ارایه می*کند، به طوری که سرعت خواندن دیسک تک لایه در ایکس*باکس360، حداکثر 15.85 و سرعت خواندن دیسک بلو-ری در پلی*استیشن3، 9 مگابایت در ثانیه است. البته تفاوت سرعت خواندن در زمان استفاده از دیسک*های دو لایه کمتر می*شود.

  درایو نوری پلی*استیشن3 سرعت کمتری دارد اما به وسیله تکنولوژی بلو-ری، ظرفیت بیشتری را در اختیار بازی*سازی و کاربران قرار می*دهد. در حال حاضر ظرفیت دیسک بلو-ری تک*لایه، 25 گیگابایت و نمونه*های جدید دولایه، ممکن است ظرفیت را تا 33.4 گیگابایت افزایش دهند. برای اکثر بازی*کننده*ها، ظرفیت دیسک اهمیت بیشتری نسبت به سرعت خواندن دارد خصوصا این*که می*توان از پلی*استیشن3 برای مشاهده فیلم*های بلو-ری نیز استفاده کرد.

  برنده*ی این بخش:
  پی اس 3


  پشتیبانی تصویری (Video Support)
  در مدل*های فعلی هر دو کنسول، پورت HDMI وجود دارد. هر دو نیز از نظر پورت*های تصویری با هم برابر هستند ولی کنسول پلی*استیشن*3 از حیث حداکثر رزولوشن، از حریف خود جلو می*افتد.
  صفحه*ی منوی کنسول ایکس*باکس360 از رزولوشن 1080P پشتیبانی می*کند ولی مایکروسافت برای بازی*های این کنسول، رزولوشن 720P را الزامی دانسته است. تعداد قابل توجهی از بازی*های کنسول پلی*استیشن3 از رزولوشن1080p پشتیبانی می*کنند. و در کنار این مورد باید به پشتیبانی این کنسول از فیلم*های بلو-ری و هم*چنین تمرکز بیشتر بر روی بازی*های سه*بعدی نیز توجه کرد.

  برنده*ی این بخش:

  پی اس 3

  پشتیبانی صوتی (Audio Support)
  در کنار خروجی آنالوگ، کنسول ایکس*باکس360 علاوه بر صدای استریو، از خروجی Dolby Pro-Logic II سود می*برد، اما برای بازی*کننده*هایی که دنبال صدای دیجیتال هستند پلی*استیشن3 با قابلیت 7.1 LPCM surround علاوه بر صدای دیجیتال 5.1 کاناله، گزینه*ی مناسب*تری خواهد بود.

  برنده*ی این بخش:
  پی اس 3


  وسایل اتصالی (Connectivity)
  از نظر کمیت این ایکس*باکس*360 است که فاتح این رقابت می*شود. اما از نظر کیفیت، خیر. از طرفی سونی پشتیبانی از کارت*های حافظه*ی فلش و SD را در کنسول جدید خود حذف کرده است و از طرف دیگر مایکروسافت از مموری مخصوصی برای انتقال اطلاعات کاربر از جمله سیوها و غیره استفاده می*کند. در زمینه*ی پشتیبانی از تعداد دسته*ها نیز این کنسول پلی*استیشن3 است که پیروز میدان می*شود. پشتیبانی از بلوتوث2 را نیز اضافه کنید تا فاتح این رقابت را نیز پلی*استیشن3 اعلام کنیم.
  برنده*ی این بخش

  پی اس 3

  شبکه (Net Working)
  وقتی صحبت از قابلیت*های شبکه به میان می*آید، ابتدا بازی*کننده ها باید از خود بپرسند که آیا می*خواهند از اینترنت بی*سیم استفاده کنند یا خیر. پورت اترنت پلی*استیشن3 به وضوح سرعتی بسیار بالاتر نسبت به رقیب دارد و از سرعتی معادل 1 گیگابیت برخوردار است. با عرضه شدن ایکس*باکس360 اسلیم نیز در حال حاضر هر دو کنسول از قابلیت وای*فای برخوردار هستند اما در اینجا این کنسول ایکس*باکس360 است که به دلیل پشتیبانی از پروتکل 802.11n از رقیب پیش می*افتد.
  با توجه به اینترنت بی*سیم ایکس*باکس360 که سرعتی پنج برابر پلی*استیشن3 دارد می*توان برنده*ی این بخش را کنسول مایکروسافت دانست.

  برنده*ی این بخش:

  ایکس باکس

  پشتیبانی از بازی*های قدیمی (Backwards Compatibility)
  بسیاری از بازی*کننده*ها دوست دارند به بازی*های کنسول*های قدیمی*شان دسترسی داشته باشند، و توقع دارند کنسول*های جدید توانایی اجرای این عناوین را در خود گنجانده باشند. ایکس*باکس360 این توانایی را دارد که به صورت نرم*افزاری اغلب بازی*های ایکس*باکس را اجرا کند اما پلی*استیشن3 برای اجرای بازی*های پلیاستیشن نیاز به شبیه*ساز سخت*افزاری دارد که این مهم مشکلات خاصی را به وجود خواهد آورد. در مجموع می*توان برنده*ی این رقابت را ایکس*باکس 360 اعلام کرد. البته مدل*های قدیمی*تر پلی*استیشن3 از بازی*های پلی*استیشن2 پشتیبانی می*کردند که این قابلیت در حال حاضر حذف شده است.

  برنده*ی این بخش
  ایکس باکس

  نتیجه*گیری:
  مطمئنا لازم است بار دیگر تاکید کنیم این آزمون*ها صرفا بر روی قابلیت*های سخت*افزاری دو کنسول پلی*استیشن3 و ایکس*باکس360 متمرکز شده*اند و نتیجه*ی حاصل دلیلی بر برتری بی چون و چرای کنسول*ها نخواهد بود. در واقع مسئله*ی مهم این است که شرکت*های سازنده*ی بازی*های رایانه*ای تا چه اندازه می*توانند از ترکیب قابلیت*های سخت*افزاری و نرم*افزاری این دو کنسول با هدف ارایه عنوانی ارزشمند، بهره ببرند.

  با توجه به این رقابت نفس گیر می*توان ادعا کرد پلی*استیشن3 از نظر سخت*افزاری نسبت به ایکس*باکس360 برتر است. البته ما قضاوت در این خصوص را به خود شما واگذار می*کنیم تا با مطالعه*ی مقاله*ی فوق که نتیجه بررسی*های کارشناسان سخت*افزار سایت اینترنتی آی*جی*ان است، کنسول برتر در زمینه قابلیت*های سخت*افزاری را انتخاب کنید.  منبع: gear.ign.com

  ولی از نظر من(امیر360)فقط ایکس باکس360  مقایسه دوکنسول پی اس 3 & ایکس باکس 360

  مقایسه دوکنسول پی اس 3 & ایکس باکس 360 XBOX - ایکس باکس
   

  فروشگاه بازی سایت فروشگاه بازی سایت

 2. bo0o3e کاربر اخراج شده

  من شخصا هیچوقت مقایسه ی نرم افزاری و سخت افزاریه بین هیچ کنسولی رو درست نمیدونم، چون از نظر من هر کدوم برتری های خاص خودشون رو دارن... :getout:
   
 3. SamGun عضو سایت

  حرف علی رو کاملا تائید میکنم

  انقدر مقایسه انجام شده که دیگه Fan باز های هر کنسول نمیدونن چه دلیلی برای برتری کنسول خودشون بیارن !!

  الان من هر 3 کنسول PS3,Xbox360و PSP رو دارم , به جرأت میگم هر کدوم با قابلیت هایی که دارن میتونن حریف مقابل رو خنثی کنن .

  در واقع برای حرفه ای بازی کردن هردو کنسول لازم هست.
   
 4. bo0o3e کاربر اخراج شده


  سعید جان من حتی تو انجمن شما (p30world) دیدم عکس از PS3 به عنوان کاشی دستشوئی! و از XBOX به عنوان کباب پز و قلیون گذاشته بودن! :s-4:
   
 5. N.P PRINCE عضو سایت

  بچه ها این چیز ها رو بیخیال مهم اینه که با کدوم بیشتر حال میکنیم من که بشخصه با ایکس باکس که بازی میکنم انگاری تو فضا هستم ولی خدایش با ps3 این حال رو نمیده درسته که گرافیک بازی ها عوض شده نصبت به نسل قبل ولی وقتی آدم با ps3 بازی میکنه یاد ps2 میوفته و فکر میکنه داره با ps2 بازی میکنه و فقط گرافیک فرق کرده ولی ایکس باکس
   
 6. bo0o3e کاربر اخراج شده


  موافقم، منم با استیله ایکس باکس بیشتر حال میکنم... :cop:
   
 7. bo0o3e کاربر اخراج شده


  با احترام به صحبتاتون، ولی به نظر من اینطور نیست! PS3 توی ایران هم متعصبان خودشو داره... اتفاقا من خیلی از دوستانم به شدت از ایکس باکس متنفرن! البته این هم درست نیست! آدم باید منصفانه قضاوت کنه که اگه اینطور باشه >> همه ی کنسول های بازی در جای خودشون بهترینند... :egdance:
   
 8. bo0o3e کاربر اخراج شده


  بله خوندم، با پست اول موافقم... \:D/ با توجه به نیاز باید کنسول رو انتخاب کرد... :wow:
   
 9. scofield007 مدیر

  هر دو تا کنسول عالیند.:thumbdown:
   
 10. bo0o3e کاربر اخراج شده


  تائید، البته + PSP & PC
  :egdance:
   
 11. m.r.p کاربر جدید

  دوستان 1چیز میگم ببینید درسته:s-5: هر دو کنسول با توجه ب ا\:D/مکانات و بازی های انحصاریشون این قابلیتو دارن ک دل هر گیمری رو ببرن!:wow: هر دوشون آدمو وسوسه میکنن!! اما اگر خبر ساخت خدای جنگ 4 تأیید بشه تمام مراجع خرید پلی3 رو بر هر مسلمان واجب میکنند!حالا مراجع ب کنار هر کسی هم ک از پلی3 متنفره وسوسه میشه!!:heat:
  همه دعا کنید سونی خبرو تأیید کنه:hit:
  نوکرم:wink2:
   
 12. x23are عضو سایت

  بهن نظر من پلی 3 خیلی قدرتش از ایکس باکس بالاتره.اما این ایکس باکس بوده که تونسته موفق بشه چون با حساب کتاب بازی داد بیرون.پلی 3 از اواخر 2009 بازیهای شاخی داد بیرون.اما تمام اینها کل قدرت پلی 3 رو نشون نداد.
  گاد او وار با اون خفنیش 70 درصد قدرت این دستگاه رو استفاده میکرد.اما انچارت 3 می خواد تمام این قدرت رو به رخ بکشه.

  اما من ایکس باکس رو بیشتر میپسندم چون بازی کردن با دسته هاش خیلی راحت تر ونرم تره.
  اما باید به نظر من هر دوتاشو داشت چون نمیشه از انحصاری های پلی 3 هم گذشت.
   
 13. x23are عضو سایت

  از بچه هاس سایت هرکی میتونه عکس های مقایسه ای بازی های مشترک دو کنسول رو بذاره.
   
 14. N.P PRINCE عضو سایت

  باور کنید در مورد این بازی های انحصاری اگه یکی بگه که فلان کنسول از فلان کنسول بالا تره دروغ گفته چون انحصاری هاشون مثل دوتا کلاشنیکف پر با هم مساوی هستن و هر کدوم شلیک کنه اون یکی هم در جواب یکی شلیک میکنه و به همین ترتیب
   
 15. N.P PRINCE عضو سایت

  دقیقا اگه بگن گاد اف وار 4 رو میخان بدن بیرون همچین وسوسه ای توی تنم بیفته که حتی شب خوابم نبره
   
 16. BAD BOYS عضو سایت

  ما در کشوری هستیم که زیاد ثروتمند نیست.بهترین گزینه به نظر من xbox360هست.ولی من خدای عاشق god of war هستم.اما بخاطر یه بازی کی کلی پول میده.به نظر من هر دو یکسان هستند به جز عناوین انحصاری.که اونم بستگی به احساس طرف به بازی داره.منظورم اینه که چه سبکی بازی میکنه.هر دو خوبن.اگر ما هم تحریم نبودیم شاید بیشتر بچه ها ps3رو بخاطرgod of warمی خریدن.
   
 17. N.P PRINCE عضو سایت

  بچه ها اینو داشته باشین
  [​IMG]
  باحاله مگه نه​
   
 18. COMPINFOF عضو سایت

  یک چیز مهمی که بنظر من امسال اتفاق میافته اینه که مایکروسافت می خواد بترکونه با بیرون دادن یه بازی اکشن گرافیکی برای کینکت و چند بازی دیگر شاخ برای کینکت و چندیدو چند بازی دیگر برای غیر کینکتیها
   
 19. bo0o3e کاربر اخراج شده


  من که فکر نمیکنم حداقل واسه کینکت عنوان هایی که معرفی شده بیاد! چون واقعا این نوع بازی ها برای کینکت فعلا خوده زوده و بعیده به این زودی بشه اینطور با کینکت بازی کرد... :s-2:
   
 20. N.P PRINCE عضو سایت

  سلام

  علی همین کینکتی هم که الان باهاش بازی میکنی باید پنجاه سال دیگه میومد ولی الان شما داری باهاش بازی میکنی پس متمعن باش این چیز ها برای مایکروسافت زود نیست و تازه دیر هم شده
   
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.