روش مراقبت ونگهداری از xbox

gamer-Hunter

کاربر جدید
مقدمه:
سلام به همه ی دوستان عزیز


این تاپیک رو برای این زدم که با روش های مراقبت از این کنسول آشنا بشید تا برای کنسول مشکلی پیش نیاد

سعی کردم همه چیزو رو در مورد روش های نگهداری از XBOX 360 بیان کنم و تا اونجایی که ممکنه سعی کردم
میدوارم بهتون کمک
کنه تا هیچ وقت رنگ قرمز 3 چراغ رو نبینید

کنسول XBOX 360 طوری ساخته شده که مشکلی رو که براش پیش اومده در قالب چراغهای قرمز نشون میده!

یکی از بزرگترین این مشکلات همون 3 چراغه شدنه کنسوله که دلایل مختلفی داره که من در اینجا سعی میکنم به همش اشاره کنم.

همچنین باید این نکته رو اضافه کنم که سه چراغه شدن انواع مختلفی داره که مهمترین و رایج ترین آنها Error E74 و E0020 هست که

در اکثر مواقع راه برگشتی نخواهد داشت و باید کنسول X-Clamp بشه.

مثلا Error E0020 وقتی که با کنسول زیاد بازی می کنید و حرارت کنسول بالا میره بوجود میاد و در بعضی مواقع این حرارت زیاد باعث

میشه لحیم کاری های GPU و یا CPU آب بشه و در نتیجه باعث جدا شدن اونها از بورد بشه.

اما نباید اشتباه کنیم چون 3 چراغه شدن کنسول همیشه بر اثر حرارت نیست.

یادمه روز های اولی که به این فروم اومدم وصفحات رو که مطالعه می کردم یکی از دوستان گفته بود که من تا ایکس باکسمو روشن کردم 3 چراغه شد!

یکی دیگه هم تجربه ای بود که خود من داشتم و بر اثر شل شدن کابل کنسولم سه چراغه شد ولی خوشبختانه این برگشتنی بود.

------------------------------------------------------
\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/
------------------------------------------------------

اما چه نکاتی رو رعایت کنیم برای جلوگیری از 3 چراغه شدن XBOX 360:

yzf9r5x09dmzd54y7pt0.jpg


 • 1. مهمترین اصل برای جلوگیری از بالارفتن حرارت کنسول اینه که کنسول رو در فضای باز قرار بدید و از قرار دادن کنسول در میز تلویزیون و فضاهایی شبیه به آن خودداری کنید
 • 2.سعی کنید (اگه کنسولتون هارد داره) بازی ها رو روی هارد نصب کنید.این خودش باعث خواهد شد که کنسول کمتر داغ بشه.به این دلیل که DVD دیگه در درایو فعالیت نداره و بازی از روی هارد خوانده میشه در نتیجه کنسول هم کمتر حرارت تولید میکنه.
 • 3. اگه کنسول شما هارد داره سعی کنید اون رو در حالت عمودی قرار بدید , چون کنسول در حالت عمودی کمتر داغ میشه ولی در عوض فشار بیشتری روی درایو DVD هست.حالا شما اگه هارد داشته باشید با نصب بازی بر روی هارد می تونید فشار رو به طور کلی از روی درایو DVD برداشته و با خیال راحت بازی کنید.
 • 4. اگر کنسول رو در حالت افقی قرار می دید باید بدونید که در این حالت فشار کمتری روی درایو DVD هست ولی خوب این حالت باعث میشه کنسول بیشتر داغ بشه که علتش رو همراه با عکس براتون توجیه کنم.
 • 5. روی فرش یکی از بدترین مکان های ممکن برای گذاشتن کنسول چه در حالت افقی و چه در حالت عمودی است. چون که پرز های فرش می تونه حفره های XBOX 360 رو بگیره در نتیجه این خودش باعث میشه تهویه هوا در کنسول به درستی انجام نگیره و کنسول شما به سرعت با انبوهی از گرد و غبار در خودش مواجه بشه اون موقع کنسول شما 3 چراغه خواهد شد.در این حالت کنسول باید حدود 7 سانتی متر از زمین فاصله داشته باشه.برای فاصله دادن کنسول از زمین از وسیله ی مناسب مانند در های عطر ها و اسپری ها استفاده کنید.اگر از وسایل بزرگ استفاده کنید هیچ فرقی با فرش نخواهد داشت و باز در تهویه ی کنسول مشکل خواهید داشت.
 • 6. تا اونجایی که ممکنه سعی کنید فضایی که XBOX 360 در آن هست و با آن بازی می کنید زیاد گرم نباشه و حداقل مقدور جایی باشه خنک و خشک .البته هوای متعادل هم مشکلی نداره.اگر هوای اتاق خیلی گرمه سعی کنید ساعات بازی رو با XBOX 360 کمتر و استراحت رو بیشتر کنید تا گرمای زیاد باعث مشکلات گفته شده نشود.
 • 7. برای ایجاد تهویه ی مناسب در کنسول می تونید از 12 ولته کردن فن ها استفاده کنید.درباره ی INTER COOLER های شرکت NAYKO گفته میشه که تاثیری بر روی خنک تر شدن کنسول نداره.و حتی باعث خرابی کنسول میشه پس من INTER COLER رو نوصیه نمی کنم.اما روش موثر 12 ولته کردن هم خوبه.شما می تونید خودتون هم این کارو بکنید و برای این کار می تونید به تاپیکی که سعید جان زحمت آموزشش رو کشیدن مراجعه کنید.اگر خودتون مایل به این کار نیستید می تونید با سپردن کنسول به فروشگاه های معتبر ازشون بخواید تا این کار رو براتو انجان بدن.بزرگترین ایرادی که به 12 ولته کردن وارده ,صدای کنسوله که کمی بالا میره.در هر حال تصمیم با خود شماست.
 • 8. از سفت بودن کابل ها و محکم بودن اتصالشون به XBOX 360 مطمئن بشید.در صورت شل بودن کابل ها ممکنه با 3 چراغه چشمک زن روبرو بشید.در این حالت کنسول رو خاموش کنید.از برق در بیارید و بعد کابل ها رو سفت کنید.دوباره کنسول رو روشن کنید تا مشکل حل بشه.
 • 9. از شل و سفت کردن و تکان دادن کابل موقع روشن بودن XBOX 360 جدا خوداری کنید.
 • 10. از روشن کردن کنسول در فضاهایی که پر از گرد و خاکه خودداری کنید.مثلا موقع جارو زدن خانه اگر احساس کردید گرد و خاک زیاده کنسول رو خاموش کنید و موقعی که گرد و خاک خارج شد کنسول رو روشن کنید.گرد خاک زیاد دور فن های کنسول شما رو می گیره و ممکنه باعث بشه نتونن درست عمل کنن .
 • 11. هر چند وقت یک بار سعی کنید کنسول رو باز کرده و فن هارو تمیز کنید.آموزش باز کردن کنسول هم توسط سعید جان گذاشته شده.اگر خودتون مایل به این کار نبودید می تونید به فروشگاه های معتبر هم بدید تا این کار رو براتون انجام بدن .
 • 12. یکی از دلایل اصلیه 3 چراغه شدن بالا و پایین آمدن ولتاژ برقه یا قطع شدنه برق پس اگر ممکنه از ترانس یا UPS استفاده کنید تا به کنسول آسیب نرسه البته بیشتر پیش نهاد میشه که از محافظ های برق استفاده کنید که در زمان بالا و پایین شدن ولتاژ برق سیستم رو به طور کل قطع کنه.
 • 13. از بیرون کشیدن سیم کنسول از برق در حالی که روشنه جدا خودداری کنید.
  همچنین از زدن پورت AC به پشت دستگاه در زمانی که POWER آن به برق هست خودداری کنید.این می تونه باعث سوختن ترانزیستور های کنسول تو مسیر برق رسانی بشه.
 • 14. از مدام خاموش و روشن کردن کنسول بپرهیزید. چون این کار عمر قطعات و همچنین IC هارو کوتاه خواهد کرد.
 • 15. سعی کنید برای اینکه به کنسولتون فشار نیاد بعد از هر 4 ساعت یک بار به مدت 20 الی 30 دقیقه به کنسول استراحت بدید
 • 16. برای استراحت دادن به کنسول لازم نیست اون رو خاموش کنید.به منوی XBOX 360 یا همون داشبورد بیاین و DVD رو خارج کنید و بذارید تا دستگاه خنک بشه
 • 17. با XBOX 360 میتونید چیزی حدود 12 ساعت موسیقی گوش بدید.بیشتر توصیه نمیشه.
 • 18. در صورتی که دیدید کنسول 3 چراغه شد در وحله ی اول خودتون رو نبازید.کنسول رو خاموش کنید و از برق بکشید.کابل ها رو چک کنید.کنسول رو در مکان مناسبی قرار داده و دوباره روشنش کنید.در این حالت ممکنه با دو صحنه رو برو بشید.اول اینکه 3 چراغه بر اثر شل شدن کابل ها بود و LED ها سبز XBOX 360 رو یک بار دیگه هم مشاهده می کنید.دوم اینکه 3 چراغ قرمز دوباره نمایان میشن.پس فورا کنسول رو خاموش کرده. ودیگه سعی کنید روشنش نکنید.
 • 19. پس از 3 چراغه شدن کنسول راه های مختلفی دارید.می تونید دوباره تعمیرش کنید که احتمال 3 چراغه شدن دوباره زیاده. بعد از اون باید خیلی مراعات کنسول رو بکنید.هر چند کسانی بودن که با مراعات زیاد باز هم کنسولاشون سه چراغه شده.می تونید بعضی از قطعات اون رو هم بفروشید و بخشی از ضررتون رو جبران کنید.در صورتی که خواستید دوباره XBOX 360 بخرید هارد و دسته رو نگه دارید و یا لوازم دیگه) بسته به احتیاجات خودتون) تا برای XBOX 360 بعدی قابل استفاده باشه .
 • 20. توضیحی هم در مورد برد های XBOX 360 بدم.برد هایی که روی مدل های مختلف XBOX 360 وجود داشته به ترتیب اینها بودن:Launch-Zephyer-Zephyer با Heatsink اضافی- Falcon-Jasper.
  شکی در این نیست که برد جاسپر بهتر از فالکون هست. و همین طور باید بگم که کمتر داغ میشه به این دلیل که در برد فالکون C.P.U از 90 نانومتر به 65 نانومتر تغییر یافته ,اما در جاسپر علاوه بر C.P.U , گرافیک یا همون G.P.U هم 65 نانومتری شده و این خودش یعنی ایجاد حرارت کمتر.اما خوب باز مواردی هرچند کم بودن که کنسولشون با برد جاسپر هم سه چراغه شده.پس باید اینو بدونید که رعایت نکات برای XBOX 360 با هر بردی لازمه.
اما جدا از بحث 3 چراغه شدن کنسول XBOX 360 احتیاج به یک مراقبت دیگه هم داره و اون مراقبت از درایو کنسول هست.همین طور که می دونید درایو XBOX 360 هم حساسه پس باید تا اونجایی که ممکنه ازش مرابقت کنید که البته خیلی هم سادس.در حال حاضر درایو هایی که در XBOX 360 موجود است درایو های Lite On هستن که از کیفیت مطلوبی هم برخوردارند.------------------------------------------------------
\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/
------------------------------------------------------


نکات مهم برای مراقبت از درایو XBOX 360 :

 • 1. اول از همه سعی کنید از دیسک های مرغوب استفاده کنید.بهترین نوع دیسک VERBATIM هست.بعد از اونا میشه از دیسک های
  T-GATE یا AONE نام برد که کیفیت خوبی دارند.
 • 2. دیسک باید با سرعت کم رایت شده باشه.اگر DVD 9 خام با سرعت بالا رایت بشن درایو ممکنه قادر به خوندن اونها نباشه یا شما در اواسط یک بازی ناگهان با پیغام Disk Clean مواجه بشید.حتی در اوایل نصب کردن بازی هم ممکن هست همین مشکل بوجود بیاد
 • 3. سعی کنید بازی های خود را از جای معتبر خرید کنید.فروشگاه های معتبر بازی های با کیفیت عالی ارائه می کنند و شامل فاکتور های بالا هستند.
 • 4. بازی ها رو روی هارد نصب کنید.این باعث میشه بازی از روی هارد خونده بشه و در نتیجه باعث میشه که سرعت LOAD و Render Texture در یکسری از بازی ها بیشتر و روان تر بشه که محسوس ترین آن در بازی GTA IV قابل مشاهده است.
  در صورتی که بازی در حین نصب متوقف شد و با پیام تمیز کردن دیسک مواجه شد بدونید که بازی مشکل داره و حتی اگر بر روی هارد نصب نشه و به طور عادی بخواین توسط DVD بازی کنید باز یک جا از بازی بیرون خواهد پرید و پیام تمیز کردن دیسک رو میده.به یاد داشته باشید اگه این طور دیسک هارو زیاد داخل کنسول بذارید ممکنه بهش آسیب برسونه.مثلا اگر دیدید نصب نمیشه چندید بار دیسک رو بذارید و اقدام به نصبش کنید!خوب موفق نخواهید شد فقط به درایو دستگاه آسیب می رسونید پس به این هم توجه کنید.(یک تجربه ی شخصی : یک دیسک که نو خریده بودم رو داخل کنسول گذاشتم باهاش بازی کوتاهی انجام دادم.بعد از خارج شدن از بازی اقدام به نصبش کردم که نشد.یک بار دیگه هم همین کارو کردم و در همون ابتدا باپیام تمیز کردن دیسک مواجه شدم.پس دیسک رو یک بار خارج کردم و دوباره داخل کنسول گذاشتم و این بار با موفقیت نصب شد.اگر به چنین موردی بر خوردید سعی کنید 3 بارهمین کارو امتحان کنید ببینید موفق میشید یا نه.
  درایو XBOX 360 به علت داشتن Optic منشوری قابلیت خواندن دیسک های خشدار و مشکل دار رو دارد ولی تا اونجایی که میتونید سعی کنید از قرار دادن این دیسک ها خودداری کنید تا عمر درایو DVD شما کاهش پیدا نکند.
 • 5. از خریدن دیسک های مالزی یا همون PLAY BOX جدا خودداری کنید.بالای این دیسک ها به جای XBOX 360نوشته شده PLAY BOX. وقتی که این دیسک ها رو داخل کنسول میذارید با صدا وحشتناکی رو برو میشید.درباره ی نصب کردن بازی بر روی هارد هم دو نظریه وجود داره.یه عده میگن مشکلی نداره چون بازی از روی هارد خونده میشه.یه عده هم میگن با وجود نصب کردن ورود به بازی و انتهای خروج از آن بازی از روی دیسک خونده میشه و همین کافیه تا داریو دستگاه خراب بشه.من به شخصه توصیه می کنم دور این نوع دیسک رو خط قرمز بکشید.
 • 6. از تکان دادن کنسول در هنگامی که در حال خواندن بازیه خودداری کنید این کار اسیب های جدی به داریو میزنه .
 • 7. از استفاده از دیسک های خش دار و کثیف خوداری کنید.
 • 8. از ضربه زدن و یا ضربه خوردن به کنسول خودداری کنید.هنگام جابجایی کنسول آن را آرام تکان دهید تا به درایو آسیبی نرسد.
 • 9. دیسک ها را بلافاصله پس از استفاده در کاور قرار دهید تا خش بر نداره.از دیسک های کاور دار استفاده کنید.
 • 10. XBOX 360 یک کنسول خانگیست.هر چند در آن قابلیت دیدن DVD وجود دارد ولی تا آنجایی که ممکن هست از این کنسول برای دیدن فیلم استفاده نکنید.این برای درایو بسیار مضره و باعث ضعیف شدن لنز اون میشه.این توصیه رو خیلی جدی بگیرید.
  برای دیدن فیلم بهتر هست که از یک HDD External و یا یک Flash Memory استفاده کنید و فیلمها و موسیقی مورد علاقه ی خود را در آن ها ریخته و از آن لذت ببرید ,که در این صورت هیچ مشکلی پیش نخواهد اومد.
 • 11. سعی کنید هر 8 الی 10 ماه با یک بار درایو DVD رو باز کرده با یک پوش پاک کن optic آن را بدون زدن هیچ ماده ای تمیز کنید.
توصیه های عمومی :

 • 1. در هنگامی که کنسول روشن هست به هیچ وجه هارد را از آن جدا نکنید یا به آن متصل نکنید چون این کار باعث Break شدن هارد شما و یا حتی سوختن اون بشه.
 • 2. از قرار دادن کنسول در جلوی نور خورشید و افتاب خوداری کنید.
 • 3. کنسول را در محل مرطوب قرار ندهید.
 • 4. از روشن کردن وسایل سرمایشی مثل پنکه و کولر برای اینکه بادشون به طور مستقیم به XBOX 360 برخورد داشته باشد خودداری کنید.این کار به خنک شدن کنسول کمکی نمی کنه و باعث ایجاد مشکلات هم برای اون میشه چون این کار ممکنه باعث ایجاد ترک در GPU یا CPU بشه.
 • 5. حتما سعی کنید برای تمیز کردن و Repair کردن هر قسمت از XBOX 360 که به باز کردن کنسول نیاز دارد
  در یک زمان این کار را انجام بدید.چون اگه قرار باشه برای هر کاری مدام کنسول خود را باز و بسته کنید ممکنه به خار ها و ضامن های
  اون صدمه بزنید و کنسول رو از حالت فیزیکی خود خارج کنید.و همچنین ممکن هست باعث هرز شدن پیچ های شما بشود.
در آخر باید بگم با توصیه نکات بیش از 95 درصد کنسول خودتونو بیمه کردید و کمتر از 5 درصد هم به شانس شما بستگی دارده.

------------------------------------------------------
\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/
------------------------------------------------------

دلایل بروز یکسری از مشکلات ذکر شده در color=green]XBOX 360[/color] :

1- چرا کنسول در حالت افقی با گرمای بیشتری روبرو میشه !!!!؟؟؟

ابتدا شما به عکس زیر توجه کنید :

z8t2t4jmwlbu8x0sxq8.jpg


در این عکس میبینید که CPU و GPU در XBOX 360 در سمت چپ دستگاه قرار دارد وشما بعد از

1 ساعت بازی کردن با دست زدن به این قسمت متوجه ی گرمای اون میشوید.
---------------------------------

2- چرا کنسول باید هر 10 ماه یک بار به طور کامل خاک گیری شود !!؟؟؟
ببنید یک اصل در شیمی و یا حتی فیزیک هست که تبادل انرژی رو طبق سطح تماس اجسام با هم و با هوا تعریف میکنه.

زمانی که خاک بر روی Heat sink ها و قطعات IC مانند مثل XB5 میشینه میتونه سطح تماس اونها رو با هوا کم کنه و دیگه

گرما به طور کامل از کنسول خارج نشه !!!

دوستانی بودن که XBOX 360 آنها فقط به خاطر گرفتن گرد و خاک زیاد 3 چراغ قرمز شده !!!

موفق باشید:Yahoomain:
 

Arian

مدیر
الآن دیگه دوران 3 چراغ گذاشته کسی نگران این اتفاق نیست که شما اومدی زحمت کپی پیست این همه رو کشیدی
 

Hunter01

کاربر شناخته شده
خداوکیلی من این مطلب رو تو ی فروم خوندم مال 2-3 سال پیشه
 

علی جدیدی

کاربر جدید
با سلام
اولا از این پست مفید تشکر می کنم
ثانیا اینایی که میگن ایکس باکس دیگه سه چراغه نمی شه کاملا در اشتباحا و می تونن با یه جستجوی ساده تو اینترنت متوجه بشن که حتی اسلیم هم سه چراغه شده و بنده به شخصه یه دونشو با برد جاسپر معروف سه چراغه کردم البته نه یک بار بلکه چندین بار و آخرشم انداختم سطل آشغال !!!
ثالثا کسای زیادی هستند که ایکس باکس قدیمی دارن و این چیزا رو نمی دونن؟؟؟
 

erfan12

کاربر اخراج شده
با سلام
اولا از این پست مفید تشکر می کنم
ثانیا اینایی که میگن ایکس باکس دیگه سه چراغه نمی شه کاملا در اشتباحا و می تونن با یه جستجوی ساده تو اینترنت متوجه بشن که حتی اسلیم هم سه چراغه شده و بنده به شخصه یه دونشو با برد جاسپر معروف سه چراغه کردم البته نه یک بار بلکه چندین بار و آخرشم انداختم سطل آشغال !!!
ثالثا کسای زیادی هستند که ایکس باکس قدیمی دارن و این چیزا رو نمی دونن؟؟؟
زپلشک داداش
(تو نا امیدی بسی امید است تو باقاله قاطوغ کمی شوید است.)
ایکس باکس اسلیم هیچ وقت 3 چراغه نمیشه و حتی مدل های قدیمی تر با برد جاسپر هم 3 چراغه نمیشه .
تو اسلیم اصلا مشکلی به اسم 3 چراغه وجود نداره ولی یه مشکلی به اسم 1 چراغه هست که خود مایکروسافت گفته و هنوز برای کسی اتفاق نیافتاده. غمرا اگه شما 360 اسلیم داشته بودی.
یاد تیکه یاس میوفتم.(رپره) به نام هه.
 

sos

کاربر اخراج شده
آقا یه روز بود که رزه ی نظامی ها بود
برق کم و زیاد شد{یخچال هم خاموش شد} من هم داشتم بازی میکردم که ییهو 3 تا چراغ ایکس باکس روشن شد
منم فکر کردم 3 چراغه شد...
کابل برقشو کندم دوباره وصل کردم. دیدم روشن شد.
 

erfan12

کاربر اخراج شده
آقا یه روز بود که رزه ی نظامی ها بود
برق کم و زیاد شد{یخچال هم خاموش شد} من هم داشتم بازی میکردم که ییهو 3 تا چراغ ایکس باکس روشن شد
منم فکر کردم 3 چراغه شد...
کابل برقشو کندم دوباره وصل کردم. دیدم روشن شد.
اهههههههان
هیچ وقت موقعی که برق نوساتن داره 360 رو روشن نکن. اصلا تو برق هم نباشه. نوسان موقع رژه و جوش کاری به وجود میاد. حواست باشه تا 360 رو از دست ندادی.
 

sos

کاربر اخراج شده
اهههههههان
هیچ وقت موقعی که برق نوساتن داره 360 رو روشن نکن. اصلا تو برق هم نباشه. نوسان موقع رژه و جوش کاری به وجود میاد. حواست باشه تا 360 رو از دست ندادی.
بهترین چیز برای جلوگیری از این کار تنظیم کننده برقه
اگه این کارو نمیکردم انقد تو کوچمون ساختمون سازیه که تا الآن ایکسم واز شده بود.
 

gamer-Hunter

کاربر جدید
خواهش میکنم.
در ضمن اگه میگید کپی کردم درسته.چون وقتی این مطلب هست .مگه بیکارم بشینم بنویسم.
ولی چون بلدم کپی کردم .مثل بعضی ها الکی کپی نکردم.
تازه همش در مورد سه چراغه شدن نیست نیست.
تازه اگه سوالی داشتید بپرسید.
 

gamer-Hunter

کاربر جدید
بگید جواب میدم.......

.............................................................................................................................................................
فقط DARKSIDERS2
darksiders_2_horseman-1280x1024-650x520.jpg
 

hazhirmahmodi

کاربر اخراج شده
سلام ببخشید راهنمای بازی کردن ایکس باکس رابدید به طور کامل وتست شده
 

hazhirmahmodi

کاربر اخراج شده
ممنونم واسه جواب پس 10ماه یک بار می رم تعمیر گاه برای تمیز کاریش
 

erfan12

کاربر اخراج شده
ممنونم واسه جواب پس 10ماه یک بار می رم تعمیر گاه برای تمیز کاریش
ریاد لازم نیست بری تمیز کاری اگه هر روز یا 2 روز یه بار سوراخ های هوای 360 رو گرد گیری کنی لازم نیست ببری تمیز کاری. والا من که تمیز نمیکنم ولی مامانم همیشه داره تمیزش میکنه. دلش برام میسوزه اگه خراب شه. ه هه هه
 
بالا